Nátěry lakovaných konstrukcí a zima

Nátěry lakovaných konstrukcí a zima

Nastala zima a to je období, kdy se lakovny potýkají nejen se zvýšenými náklady na energie, ale i s celou řadou dalších výzev. Nízké teploty a vysoká vlhkost nemají vliv jen na náladu zaměstnanců, ale ovlivňují i nátěrové hmoty a lakované konstrukce.  

 

Stejně jako v mnoha jiných chemických procesech i při lakování hraje teplota roli. A teplota v lakovně roste a kolísá, zvláště když pracujete v jednosměnném provozu. Proto je dobré temperovat výrobní prostory a lakovnu na stálou teplotu.
Nátěry a tužidla při nižších teplotách houstnou, roste jejich viskozita a jejich aplikace se tak stává složitější. Někteří lakýrníci řeší tento stav přidáním většího množství ředidla, čímž ale nátěr ztratí část svých vlastností a vznikají na něm vady.
I v zimě můžete mít kvalitní a odolný nátěr, který bude vypadat hezky a splní všechny požadované funkční parametry. Abychom toho dosáhli, musíme aplikačnímu procesu věnovat zvýšenou pozornost a péči.

 

Nátěrové hmoty

 

Běžné nátěrové hmoty by měly být ideálně skladovány v rozmezí 15 – 20 °C  a mít při aplikaci teplotu 20 – 25 °C. Mráz nátěrové hmotě rozhodně nedělá dobře. Pokud nejde jinak a musíte nátěry skladovat v nižších teplotách, nechte je před aplikací přirozeně ohřát na optimální aplikační teplotu. Určitě ale vždy zabraňte skladování v mrazu. Toto mějte na paměti i při převážení nátěrové hmoty.

 

Pokud skladujete nátěrové hmoty ve studeném skladě, kde se teploty pohybují jen těsně nad nulou, můžete aplikační teplotu nátěrové hmoty vyřešit přidáním ohřevu ke stříkacímu zařízení. Tento ohřev vám zajistí, že bude mít nátěrová hmota tu správnou aplikační teplotu.

 

Pro jistotu je lepší vybírat v zimním období takové produkty, které jsou speciálně navrženy pro použití při nízkých teplotách a které zrychlují schnutí a vytvrzování. Správný výběr nátěrových hmot tak může lakovně ušetřit nejednu starost. Mnohé nátěry pro běžné teploty se vyrábí také v zimní verzi. Například stálice naší nabídky, skvělý nátěr SigmaCover 280 standardně vytvrzuje od 5 stupňů, ale ve verzi „Low Temperature (LT) funguje až do mínus 10.

 

Povrchový materiál

 

Teplo ovlivňuje nejen nátěrovou hmotu, ale také materiál, na který ji nanášíme. Má-li lakovaná konstrukce výrazně nižší teplotu než vzduch v lakovně, rosí se a vytvoří se kondenzační vrstva, která pak způsobí mnoho defektů nátěru. Tedy nejen nátěr, ale i lakovanou kontrukci byste měli před aplikací nechat přirozeně ohřát. Pozor ale: list papíru se ohřeje za 2 minuty, ale kovový 6mm rám se bude ohřívat několik hodin. V zimních měsících tedy ještě více než jindy dbejte na pečlivou přípravu povrchu před lakováním. Čas, který jí věnujete, se vám vrátí při aplikaci nátěru i na výsledné podobě.

 

A i po aplikaci, při vytvrzování, je potřeba mít potřebné teploty na paměti a chránit nátěr před mrazem. Obecně se dá říci, že nátěry v zimě vytvrzují hůře a měli byste tedy počítat s větší časovou náročností procesu. Nátěr zůstává déle měkký a může dojít k jeho poškození (poškrábání). Řešením může být použití tepelných zdrojů pro udržení stabilní teploty během schnutí nebo použití akcelerátoru. Ten urychlí probíhající chemické reakce a vytvrzování a je zvláště praktický, probíhá-li vytvrzování venku. Mějte na paměti, že pokud jste přerušili vytvrzování snížením okolní teploty, i při jejím opětovném zvýšení trvá dlouho, než se proces znovu obnoví.

 

Tým ALLGARD

Připravili jsme pro vás 5 základních rad, jak na nátěry v zimě.

TerezaDardova
TerezaDardova